A doua ediţie a Bienalei Internaţionale de Grafică Mică de la Arad
marţi, 18 noiembrie 2014
Evenimentul de la Arad a reunit expozanţi din cele mai importante centre artistice ale României, dar pe simeze se află şi lucrări ale unor plasticieni din Ungaria, Polonia, Anglia şi Mexic.

260 este numărul exponatelor selectate şi sunt reprezentative pentru toate tehnicile graficii: fotografia originală, grafica digitală, tehnicile mixte şi cele de gravură.

Amănunte aflăm, în direct, de la curatorul bienalei, Adrian Sandu şi de la Ioan Paul Colta, expozant.

Proiectul „EnviArch” reprezintă o colaborare între Universitatea de Vest din Timişoara şi Universitatea din Szeged. Scopul acestuia este dezvoltarea laboratoarelor de geocronologie şi geofizică întru salvarea siturilor arheologice şi, extrem de important, pentru o mai lesne rezolvare a problemelor de mediu.

Ne sunt alături, în direct, coordonatorul proiectului, dr. Petru Urdea dimpreună cu dr. Dorel Micle, expert intern.

La finele acestei luni va avea startul stagiunea cu numărul 23 a Fundaţiei Culturale Artmedia din Timişoara. Preşedintele acesteia, doamna Doina Popa, propune iubitorilor de teatru spectacolul „Freac Show”, scris, regizat şi interpretat de către Florin Piersic jr. Un „one man show” în care Piersic interpretează nu mai puţin de 13 roluri este, categoric, demn de trecut în calendarul fiecăruia dintre noi.

Emisiunea "Ora Regiunii" se difuzează în direct pe TVR Timișoara, marţi 18.11.2014 la ora 20.00 cu reluare miercuri 19.11.2014 la ora 11.30.

 


  • 00:21
    .00 Cantec si poveste
  • 09:00
    Tableta de sanatate
  • 10:00
    Minorităţi
  • 10:30
    Regiunea in obiectiv
  • 11:30
    Timisoara CCE
  • 12:00
    Actual Regional
  • 13:30
    Drumuri aproape
  • 14:00
    Descopera vestul
  • 14:30
    Magazin minoritati
  • 15:30
    Minorităţi ucr/croati/slov/bulg
  • 16:00
    Cantecul de acasa
    - direct
  • 17:00
    Telejurnal regional TVR 3
  • 18:00
    Telejurnal Regional TVR TM
    -direct
  • 18:30
    Izolati in Romania
  • 19:00
    In prelungiri
    - direct
  • 20:30
    Reporter special
  • 21:00
    Telejurnal Regional TVR TM – mimico gestual
    -direct
  • 21:30
    Minorităţi ucr/croati/slov/bulg
  • 22:00
    Preluare TVR3
  • 09:00
    Satul meu