"Ora Regiunii": operetă și... arte marțiale
joi, 24 aprilie 2014
La "Ora Regiunii" discutăm despre un stagiu de Arte marţiale japoneze şi despre premiera operetei „Silvia” la Opera Naţională Română din Timişoara.

Fundația de Arte Marţiale Nippon Seibukan în colaborare cu Clubul Sportiv Daisho Timişoara şi Clubul Cold Steel Bucureşti organizează cea de-a doua ediţie a stagiului internaţional Kensa Kikan, care va avea loc la Timişoara.

Stagiul va fi condus de dl. Yasuo Kawano Kancho – Preşedinte al Nippon Seibukan- reprezentant al Japoniei, dl. Koji Uchiyama- reprezentant al Japoniei şi Jose Miguel Martinez Barrera- reprezentant al Spaniei.

Despre acest eveniment, dar şi despre artele marţiale japoneze, aflăm detalii de la invitaţii din Japonia şi Spania, precum şi conaţionalii noştri, Robert Manole şi Bogdan Alic.

Opera Naţională Română din Timişoara se pregăteşte pentru premiera din 4 mai 2014, de la ora 19. Opereta „Silvia” de Emmerich Kalman este montată de acestă dată de regizorul maghiar Gyorgy Karcsmaros, cunoscut pentru musicalurile pe care le-a realizat: West Side Story, Scripcarul pe acoperis, Mizerabilii.

Prima montare a operetei „Silvia” în oraşul de pe Bega a avut loc în 1960. Inedit este faptul ca opereta a mai fost montată de atunci la Timişoara în 1975 în limba maghiară, în 1981 în italiană, în germana in 2001, iar din anul 2002 este prezentă în repertoriul curent al instituţiei.

Despre noua viziune asupra „Silviei”, aşteptată cu nerabdare de publicul meloman, povestim cu doi dintre protagoniştii spectacolului, Narcisa Brumar şi Cristian Rudic, solişti ai Operei Naţionale Române din Timişoara.

Emisiunea se difuzează pe TVR Timișoara joi 24.04.2014 la ora 20.30 (cu reluare vineri 25.04.2014 la ora 11.30).

 

 

 

  • 09:30
    Regatul salbatic
  • 10:00
    Minorităţi
  • 10:30
    Spirit si credinta
  • 11:30
    Satul meu
  • 12:00
    Actual Regional
  • 13:30
    Selfie
  • 14:00
    Descopera vestul
  • 14:30
    Cap de afiş
  • 15:30
    Minorităţi maghiara
  • 16:00
    Cult@art
  • 17:00
    Telejurnal regional TVR 3
  • 18:00
    Telejurnal Regional TVR TM
    -direct
  • 18:30
    Istorii ascunse
  • 19:00
    Actual Regional
    - direct
  • 20:30
    Sarea in bucate
  • 21:00
    Telejurnal Regional TVR TM – mimico gestual
    -direct
  • 21:30
    Minorităţi maghiara
  • 22:00
    Preluare TVR3