Satele cărăşene şi artiştii lor: Socolari şi Ilidia
joi, 17 martie 2016
Centrul „Constantin Brâncuşi” a organizat ieri o serie de evenimente întru comemorarea celui mai mare sculptor român.

Centrul „Constantin Brâncuşi” a organizat ieri o serie de evenimente întru comemorarea celui mai mare sculptor român. Invitat acolo, cu expoziţia „Tekar” a fost artistul vizual Tajo, trăitor, de ani buni, la Socolari.

L-a însoţit criticul de artă Gabriel Kelemen, aşa cum se va întâmpla şi astă-seară, în direct, la „Ora regiunii”.

Vă propunem poveşti despre sculptură, despre Brâncuşi, Socolari şi îngemănarea artei cu spaţiul din care-şi extrage seva.

În localitatea cărăşană Ilidia are loc un eveniment literar care merită atenţie: „Serile de poezie de la Ilidia – Concursul naţional de literatură Dr. Ion Ţeicu”. Director al festivalului este scriitorul şi jurnalistul Nicolae Pătruţ.

Dumnealui ne este alături, însoţit fiind de către preşedintele Asociaţiei „Ilidia Historical Village”, Adam Măran.

Discuţiile se vor coagula în jurul importanţei existenţei revistelor literare şi a scoaterii la lumină a textelor unor scriitori aflaţi, pe nedrept, într-un con de umbră.

Emisiunea "Ora Regiunii" se difuzează în direct pe TVR Timişoara, joi 17.03.2016 la ora 20.00, cu reluare vineri 18.03.2016 la ora 11.30. Vă reamintim că postul TVR Timișoara poate fi recepționat și pe canalul 85 UPC digital.

De asemenea, la orele de difuzare, emisiunea poate fi vizionată în live streaming pe TVR+ la http://www.tvrplus.ro/live-tvr-timisoara .

(w640)


  • 00:10
    .00 Cantec si poveste
  • 09:00
    Tableta de sanatate
  • 10:00
    Minorităţi
  • 10:30
    Regiunea in obiectiv
  • 11:30
    Timisoara CCE
  • 12:00
    Actual Regional
  • 13:30
    Drumuri aproape
  • 14:00
    Descopera vestul
  • 14:30
    Magazin minoritati
  • 15:30
    Minorităţi ucr/croati/slov/bulg
  • 16:00
    Cantecul de acasa
    - direct
  • 17:00
    Telejurnal regional TVR 3
  • 18:00
    Telejurnal Regional TVR TM
    -direct
  • 18:30
    Izolati in Romania
  • 19:00
    In prelungiri
    - direct
  • 20:30
    Reporter special
  • 21:00
    Telejurnal Regional TVR TM – mimico gestual
    -direct
  • 21:30
    Minorităţi ucr/croati/slov/bulg
  • 22:00
    Preluare TVR3
  • 09:00
    Satul meu