loader

"Orizonturi sîrbești" ajunge la Variaș

Satul Variaş, centru de comună, a contribuit la afirmarea sîrbilor bănăţeni prin faptul că de aici provin mai multe personalităţi care au marcat acest spaţiu cultural şi geografic.  

 

Mimo Obradov
Minorități în limba sârbă

Despre calităţile, împlinirile dar şi suferinţele lor ne vorbesc oamenii locului.

Cum a fost viaţa la Variaş înainte şi după război, cum i-a marcat pe unii localnici deportarea în Bărăgan din 1951, despre relaţiile cu populaţia germană care acum a dispărut din comună, despre muncă şi cinste, ne-au vorbit cîţiva localnici: Dragan Seculici, secretar al Primăriei comunei Variaş, Miroslav Rosici, publicist, jurnalist şi fotograf şi Rada Ilin, unul din decanii de vîrstă ai comunităţii sîrbe de aici.

„Unde am ajuns? Am avut cîndva şcolile noastre, dar acum nu mai sînt copii. Ne vor rămîne bisericile şi cimitirele. Atît.Nepoatele mele nu s-au măritat cu sîrbi. Dar eu mă ţin ca sîrb!“

Emisiunea "Orizonturi Sîrbești" se difuzează marţi 23.06.2015 la ora 12.20 pe TVR3 (cu reluare marţi 23.06.2015 la ora 23.50) iar pe TVR Timișoara miercuri 24.06.2015  ora 19.30.

(w882)

 

10:30 Cântecul de acasă

11:30 Izolați în România

-Începuturi
 
INCENDIU LA ȘCOALA DIN LOVRIN   VIDEO

INCENDIU LA ȘCOALA DIN LOVRIN VIDEO

publicat: marţi, 21 octombrie 2025

Peste 80 de persoane s-au autoevacuat după ce acoperișul uneia dintre clădirile unității școlare a fost cuprins de flăcări.

"Agrostrategia": Succese în cultura afinului | VIDEO

publicat: vineri, 12 septembrie 2025

O fermă românească consacrată, recunoscută pentru performanța sa în cultura mare, a diversificat recent prin investiția în cultura afinului, ...

În jurul unui foc de tabără. Natura și bucuria călătoriilor | VIDEO

Munții Țarcu, o regiune mai puțin explorată din Banat, ascund comori unice la nivel mondial, așteptând să fie descoperite de turiști.

 

#tvrtimisoara